Kategoriler
Hz Osman

Hz. Osman Halifelik Dönemi

Hz. Osman Dönemi

Hz. Osman dönemi, Hz. Osman’ın halifelik görevini üstlenmiş olduğu dönem olarak tanımlanır. 644 ile 656 seneleri arasında halifelik görevi yapan Hz. Osman, Hz. Ömer’in vefatında belirlediği kurul tarafından halife seçilmiştir.
Hz. Osman döneminde Müslümanlık tarihinin ilk donanma ordusunun kurulması, Hz. Ömer tarafından yapılan fetih süreçlerinin devam ettirilmesi sağlanır. Tarihi kaynaklara göre, Hz. Osman, Kur’an’ı Kerim’in her kabile tarafından kendi lehçelerinde okunması yönteminin kabilelerce gerçekleştirilmesi sonucu anlam değerlerinin korunması için bir komisyon oluşturulması gerektiğini gündeme getirmiştir.

Hz. Osman’ın Doğumu Ve Ailesi

Hz Osman, 580 senesinde doğmuştur. Doğum yeri ise Taif olarak bilinir. Kureyş kabilesinin Ümeyye oğulları ailesi soyundan geldiği ifade edilir. Hz Osman ailesi bilgilerine göre, Babasının ismi Affan olarak kaynaklarda yer alır. Hz. Osman’ın, Hz. Muhammed (s.a.v)’den 9 yaş küçük olduğu belirtilmiştir.
Hz. Osman aynı zamanda, Hz. Muhammed (s.a.v)’in damadı olarak kaynaklarda yer alırken, en uzun süre halifelik görevi yapan sahabedir. Hz. Osman’ın halifelik süresi tam olarak 12 yıldır. Hz. Osman eşleri ile iyi birer evlilik dönemi geçirmiş, ilk ve ikinci evliliklerinde Hz. Muhammed (s.a.v)’in kızları ile evlenmiş olan bir halifedir. Hz. Muhammed (s.a.v)’in kızı Ümmü Gülsüm ile evlenen Hz. Osman, ilk Müslüman olan kişiler arasında yer alır.

Halife Hz. Osman’ın Özellikleri

Halife Hz. Osman’ın özellikleri hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • Hz. Osman, en uzun süre halifelik görevi yapan halifedir.
 • Hz. Osman, Müslümanlığı kabul eden 5. Kişidir.
 • Hz Osman, zeki ve sabırlı olması özellikleri ile tarih sayfalarında yer alır
 • Hz. Osman Kur’an’ı Kerim’i kapsamlı olarak bilmesi özelliği ve hatim yeteneği ile tarihi kaynaklara geçmiştir.
 • Tarihi kaynaklarda, Hz. Osman’ın yemek öğünlerini az yemeyi sevdiği ve israftan kaçınana bir karakter olduğu aktarılır.

Hz. Osman’ın Halifelik Dönemine İlişkin Önemli Olaylar

Hz Osman’ın halifelik dönemine ilişkin önemli olaylar şu şekilde sıralanırlar:

 • Hz. Osman’ın halifelik döneminde, Kıbrıs, Rodos, Malta ve Girit Müslüman topraklarına kazandırılmıştır.
 • İlk defa İslam donanması kurulmuş ve donanama İstanbul önlerine gönderilmiştir.
 • Kurulan İslam donanması ile Kıbrıs fethedilmiştir.
 • Bu dönemde, Küfe ve Mısırda halk içerisinde ayaklanmalar meydana geldiği belirtilir.
 • Kur’an’ı Kerim Hz. Ebubekir döneminde toplanan örneği esas alınarak yedi cilt haline getirilmiş ve Müslümanların yaşadığı büyük şehirlere dağıtılmıştır.
 • Hz. Osman döneminde İslam ve Türk devletlerinin ilk karşılaşması meydana gelir. Hz. Osman halifeliğinde Horasan’ı topraklarına dahil eder. Horasan’dan ilerleyen Müslümanlar, Ceyhun nehri bölümüne ulaştıklarında, Türgeşler ile karşı karşıya kalırlar. Tarihi kaynaklar ile bu durum Müslümanlar ile Türk topluluklarının ilk kez karşılaştıkları dönem olarak ifade edilir.

Hz. Osman Dönemi Ayaklanması

Hz. Osman hayatı ve halifeliği dönemi içerisinde, birçok ayaklanma ile meşgul olur. Ayaklanmalar, Hz. Osman’ın halifelik görevini bırakmasını isteyen kabileler tarafından gerçekleştirilir. Tarihi kaynaklara göre, ayaklanma çıkarmak isteyen kabileler, halifelik görevi için Hz Osman’ın değil Hz. Ali’nin uygun olduğunu destekleyen söylentiler yaymışlardır. Kışkırtmalar sonucu ayaklanan 600 kişilik bir kafile, Medine yakınlarına seyahat gerçekleştirirler.
Bu tarihi seyahat ile Hz. Ali’nin yanına gelen kafile, Hz. Ali’nin halife olmasını talep eder. Hz Ali ise bu durumun uygun olmadığını bildirip, topluluğun talebini kabul etmediğini belirtir. Bu duruma bağlı olarak ayaklanan kafile, Hz. Osman’ın evine gidilmesine karar vererek, ayaklanma sürecini devam ettirirler.

Hz. Osman’ın Vefatı Nasıl Gerçekleşmiştir?

Hz Osman’ın ölümü, 656 senesinde gerçekleşir. Hz. Osman’ın halife olmasına son vermek isteyen bir kafile ayaklanma sonucu, Hz. Osman’ın evine baskın düzenlemişlerdir. Tarihi kaynaklara göre, gece saatlerinde evinde Kur’an’ı Kerim okuyan Hz. Osman, eve giren 2 isyancı tarafından öldürülür. Tüm sahabelerin Hz. Osman’ı desteklemeleri ve halifelik görevi tekliflerini kabul etmemelerine rağmen ayaklanmacılar, Hz. Osman’ı öldürerek, 656 yılında vefatının gerçekleşmesine neden olurlar. Hz. Osman’ın defin işlemi ise Cennet-ül Baki mezarlığına gerçekleşmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir